Τί συμβαίνει;

Jan

Ο Διεθνής Επιχειρηματικός Διαγωνισμός για Φοιτητές (Global Student Entrepreneurs Awards - GSEA) ανακοίνωσε, ότι το Παράρτημα Αθηνών του EO θα διοργανώσει Διαγωνισμό στις 3 Φεβρουαρίου 2018, στα γραφεία της Tripsta S.A., του κορυφαίου διαδικτυακού ταξιδιωτικού γραφείου της Νότιας Ευρώπης.

Το GSEA, είναι το πρώτο πρόγραμμα Βραβείων που αναφέρεται σε φοιτητές-επιχειρηματίες. Πιο συγκεκριμένα, ο εν λόγω Διαγωνισμός δίνει την δυνατότητα στους φοιτητές να δημιουργήσουν μακροχρόνιες σχέσεις μεταξύ των ιδίων και των επιχειρηματιών-κριτών. Με την πάροδο των ετών, όλοι οι εκάστοτε συμμετέχοντες έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν χιλιάδες θέσεις εργασίας με έσοδα εκατομμυρίων. Οι φοιτητές που επιτρέπεται να λάβουν μέρος θα πρέπει να είναι προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί σε κάποιο αναγνωρισμένο κολέγιο ή πανεπιστήμιο. Επιπλέον, επιβάλλεται να είναι υπεύθυνοι για μία επιχείρηση η οποία βρίσκεται σε λειτουργία για τουλάχιστον έξι (6) συνεχόμενους μήνες. Περισσότερες πληροφορίες για αυτό μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση: http://gsea.org/who-is-eligible/.

Μετά τον έλεγχο των αιτήσεων, οι φοιτητές που θα επιλεγούν, θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το «επιχειρηματικό τους όραμα» μπροστά στους κριτές. Ο νικητής θα συμμετάσχει στους τελικούς του GSEA όπου θα αντιμετωπίσει τους κορυφαίους φοιτητές/επιχειρηματίες του κόσμου και θα διεκδικήσει πάνω από 400.000 δολάρια.

Η υποβολή των αιτήσεων έχει ήδη ξεκινήσει και θα ολοκληρωθεί στις 14 Ιανουαρίου 2018. Οι φοιτητές μπορούν να υποβάλουν την αίτησή τους συμπληρώνοντας τη διαδικτυακή φόρμα εδώ: www.GSEA.org/apply.

Δείτε το ημερολόγιο

Σχετικά events