Τί συμβαίνει;

Noe

Το τριήμερο επιχειρηματικότητας STARTup Live Athens διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Αθήνα, από τις 4 έως τις 6 Νοεμβρίου, στην Ελληνοαμερικανική Ένωση.

Ως ένας μοναδικός χώρος συνάντησης νέων επιχειρηματιών (entrepreneurs), επενδυτών, μεντόρων και ειδικών από την Ελλάδα και το εξωτερικό, το STARTup Live Athens έχει σκοπό να παρουσιαστούν και να αναπτυχθούν καινοτόμες ιδέες, καθώς και να δημιουργήσει ένα δυναμικό δίκτυο ανθρώπων που ενδιαφέρονται να αναπτύξουν την επιχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα.

Star Tup Live Athens

Το STARTup Live Athens είναι αποτέλεσμα της διάθεσης και εθελοντικής δουλειάς μία ομάδας νέων ανθρώπων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Διοργανώνεται με την αρωγή και υποστήριξη της STARTeurope, διοργανώτριας του 1ου ευρωπαϊκού φεστιβάλ επιχειρηματικότητας που έλαβε χώρα στη Βιέννη στις 3-7/10/2011 και υπό την αιγίδα των: StartUp Greece, STARTeurope, Erasmus for Young Entrepreneurs, Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο.

Όλοι οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν κατά την διάρκεια της εκδήλωσης ένα pitch training, με σκοπό να προετοιμαστούν κατάλληλα για την τελευταία φάση του τριημέρου.
    Παράλληλα, μέντορες και ειδικοί θα δουλέψουν μαζί με τις συμμετέχουσες ομάδες για να αναπτύξουν περαιτέρω τις ιδέες. Στο τέλος του τριημέρου οι καλύτερες από αυτές θα ξεχωρίσουν και θα βραβευτούν.

Στους μέντορες των ομάδων περιλαμβάνονται ειδικοί του τομέα από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Ενδεικτικά αναφέρουμε:
    ●  Τάσος Παγκάκης, - Head of Communications of Hellas Hub North Balkans and South East Mediterranean Ericsson
    ●  Jessica Erickson - Head of Communications 6Wunderkinder
    ●  Ευαγγελία Σιάχου - BSBA Coordinator, Assistant Professor in of Management Hellenic American University
    ●  Βάσος Βάμβας - Serial Entrepreneur, Professor for Innovation & Entrepreneurship Hellenic American University
    ●  Άλεξ Χριστοφόρου - CEO Wadja Media Limited
    ●  Julian Sametinger - Business Development STARTeurope
    ●  Moritz Plassnig - CFO STARTeurope
    ●  Οδυσσέας Ντότσικας - Managing Director Think Digital
    ●  Κατερίνα Κανελίδου - Founder of Creative Empowerment
    ●  Eric Parks - CEO Gipht.me
    ●  Τim Lagerpusch - Managing Director of Center of Innovation & Entrepreneurship, co-founder of B-n-p
    ●  Γιάννης Δοξαράς - Business Development Officer Niobium Labs Ltd.
    ●  Σταύρος Κοντακσής - Partner Avakon Media
    ●  Βλάσης Κοροβήλος – Career and Employment Office of Athens University of Economics and Business
    ●  Kyra Choucroun - Social Enterprise Ambassador Sandbox
    ●  Manouchehr Shamsrizi - Βusiness Development Director Future Systems Consulting
    ●  Λίνα Ιωάννου – Innovation & Entrepreneurship Center of Athens University of Economics and Business
    ●  Ian Choo – Faculty at Niels Brock - Leicester Business School, Center for Human Emergence
    ●  Χάρης Μυλωνάδης - Cofounder Minimoko Brand Consultancy

Η συμμετοχή είναι ανοιχτή για όποιον ή όποια ομάδα βρίσκεται είτε στα πρώτα στάδια της ανάπτυξης είτε στα πρώτα βήματα υλοποίησης της επιχειρηματικής ιδέας, σε οποιονδήποτε τομέα ή τοποθεσία στην Ελλάδα.

Τα έπαθλα για τις νικήτριες ομάδες είναι μέχρι στιγμής η διάθεση χρήσης χώρου από τα coworking spaces της Αθήνας, Colab Workspace και το Loft2Work και σχεδιασμός επικοινωνιακού σχεδίου από την εταιρία επικοινωνίας The Newtons.

Πληροφορίες και διαδικασία συμμετοχής: http://www.starteurope.at/event/startup-live-athens-1/.

Περισσότερα: http://www.facebook.com/startupliveathens?sk=wall

Δείτε το ημερολόγιο